تست بتن +اگر بتن جواب ندهد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

اگر بتن ریخته شده جواب نداد چه باید کرد؟

"نظریه کارشناس بتن" :

- ابتدا باید بدانیم مقاومت مورد انتظار چقدر است ؟ مثلا فرض کنید  دستیابی به مقاومت 300 برای نمونه مکعبی و 250 برای نمونه استوانه ای مد نظر باشد.

- اگر مقاومت نمونه 7 روزه کمتر از حدود 70 درصد مقاومت 28 روزه مدنظر باشد، اینجا زنگ خطر به صدا در می آید که ممکن است مقاومت 28 روزه حاصل نشود. در چنین مواردی :

اولا آزمایشگاه  می بایست حتما نتیجه 7 روزه های مورد دار را به کارفرما و دستگاه نظارت پروژه اعلام نماید دقیقا در همان روز

ثانیا : کارفرما می بایست ناظر پروژه را در جریان امر قرار دهد.

ثالثا: ناظر پروژه می بایست نتایج را زیر نظر بگیرد.

در صورتی که مقاومت نمونه 28 روزه در محدود 250 تا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد ،..... در این حالت محاسب پروژه با یک آنالیز مجدد می تواند میزان اثر بخشی این کمبود مقاومت را بررسی کرده و در صورت عدم اشکال بلامانع است.

- در صورتی که مقاومت 28 روزه نمونه گرفته شده در محدوده مقاومتی 200 تا 250 باشد،حتما می باست نسبت به در نظر گرفتن طرح مقاوم سازی متناسب با ان مقطع اقدام شود. با هماهنگی مهندس محاسب و یک شرکت مقاوم سازی .

- در صورتی که مقاومت نمونه 28 روزه کمتر از 200 باشد، پس از مغزه گیری و اثبات مقاومت موضوع جهت تخریب در دست بررسی قرار خواهد گرفت و در این موارد با توجه به مقاومت کم نمونه 7 روزه باید حتما از ادامه روند بتن ریزی تا حصول اطمینان و اصلاح مقطع قبلی جلوگیری شود.

ناظران محترم می بایست در برخورد با مقاومت های 7 روزه کمتر از 50 درصد مقاومت نهایی نهایت حساسیت را به خرج داده و از ادامه روند کار جلوگیری نمایند.

گاهی مشاهده شده که با توجه به "عدم حضور ناطر در زمان بتن ریزی و عدم پیگیری حتی نتایج نمونه ها از سوی نظارت و پنهان کاری مجری بتن و یا سازنده بتن" به عنوان مثال سقف اول با وجود کمبود مقاومت اجرا شده و ساختمان به پایان رسیده است.

 یا یا ناظر اساسا در جریان قرار نگرفته یا زمانی در جریان قرار میگیرد که کار از کار گذشته است.

 در این میان ناظران محترم می بایست هشیار باشند که ترجیحا آزمایشگاه مورد تایید خود را که مجموعه فنی آنهارا می شناسند معرفی نمایند تا از تقلب های احتمالی جلوگیری نمایند.

در صورت عدم تامین مقاومت مورد نیاز بتن : روند اجرای عملیات توسط مهندس ناظر/ناظران متوقف و ادامه کار منوط به اظهار نظر مکتوب مهندس محاسب و دستور کار ایشان (با مهر و امضاء) مبنی بر نیاز به تهیه و اجرای طرح تقویت سازه یا تخریب نامناسب یا پذیرش مقاومت بر مبنای ضوابط مقررات ملی ساختمان طبق هماهنگی با مرجع صدور پروانه  و کنترل ساختمان می باشد.

آزمایش بتن +ارزیابی مقاومت بتن

مقاومت بتن باید چقدر باشد؟

اگر بتن با عیار بیشتر ریختیم خیالمان راحت باشد؟

خواندن 4400 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.