پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397 09:47

مضرات دلالی بر اقتصاد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مضرات دلالی بر اقتصاد

اصولا در جوامعی که تولید حرف اول را نمیزند دلالی جای فعالیت تولیدی را میگیرد. خصوصا در کشوری مثل ایران که دلالی رونق زیادی در همه زمینه هادارد.

دلالی یعنی جنسی را با قیمت کمتر خریداری و با قیمت بیش از واقع به نفر بعدی فروختن . اما آیا این کار ایرادی دارد؟

اگر این کار در حد خرید و فروض عادی باشد، خیر! اما اگر این عمل باعث ایجاد بازار سیاه شود ضرر های بسیاری را به جامعه تحمیل میکند.  جطور؟

ببینید به عنوان مثال در بازار ارز در مقاطعی با توجه به عرضه کم دلار دولتی عده ای دلار دولتی را خریداری نموده و به قیمت های بالاتر به افراد دیگر میفروختند. این چرخه ادامه پیدا کرد تا دلار مدام با افزایش قیمت مواجه میشد. آسیب گرانی دلار متوجه تمام مردم و حتی خود دلال ها میشد.

شاید بگویید که اقتضای بازار چنین بوده است.بله شاید در مقاطعی اثر اقتصاد جهانی باعث گرانی کالایی خاص شود. اما در جوامع پیشرفته آیا این طور مسایل به حال خود رها می شود؟

اگر سیستم درستی بر مجموعه حاکم باشد، دلال ها نمی توانند رشد کنند. به عنوان مثال دلال ها در ابتدای سال 97 با ضرب العجل دولت مهار و کنترل شدند و گرنه همچنان قیمت ارز توسط جند دلال بالا می رفت و ضرر این ماجرا متوجه 80 میلیون ایرانی میشد.

آیا دلال ها خود سودی می برند ؟

شک نکنید که هیچ سودی نمیبرند!  اگر از دیدگاه وسیعتری نگاه گنیم درست است که شاید سود های مقطعی عایدشان بشود، اما فرض کنید یک دلال مسکن ملکی را به قیمت مثلا 300 میلیون خریداری میکند و حال با ایجاد تشویش در بازار آن ملک را به مبلغ 350 میلیون میفروشد. در گام بعدی و  آشفته بازار ملک را دوباره به قیمت 370 و سپس 390 و سپس 400 در مدت کمی خرید و فروش میکند.   شاید در نگاه اول بگویید 100 میلیون سود کرده است.!!! اما اگر خوب توجه کنید حال همان ملک قیمتی در حدود 400 میلیون دارد و اگر مجددا همان ملک را بخواهد بخرد باید 400 میلیون بدهید . حال شما بگویید آیا سودی داشته است ؟

تنها اتفاقی که در اینجا افتاده یک حق بنگاهی و کمیسیون به جیب واسطه خرید و فروش رفته است.... اما اشتباه نکنید، حتی همین مبلغ هم مقطعی است و اگر جامع تر نگاه کنید حال دیگر همان مشاور هم وقتی صبح از خانه اش بیرون میآید خانه گران شده و به تبع ان همه چیز گران شده و حتی درامد او نیز کاهش یافته است. و این دقیقا همان صرری است که جامعه میبیند..

دلال ها برای هر اقتصاد و هر کسب و کاری مثل آفت عمل میکنند و درخت اقتصاد را دچار اسیب میکنند...  ضرری که "دلال و دلال بازی" برای اقتصاد دارد خیلی بیشتر  از آن است که فکرش را میکنید..

این وظیفه دولت هاست که دلال ها را کنترل کنند، اما مهم تر از آن فرهنگ جامعه و خود مردم هستند که عاقلانه به خرید و فروش بپردازندو قیمت های عاقلانه و متناسب با مواد اولیه را تعیین و اعمال نمایند . گران کردن اجناس به نفع هیچ کس نیست و به تبع آن فقط یک تورم به جامعه تحمیل می شود که تنها عده ای سود های مقطعی میبرند و در نگاه کلی همگی دچار ضرر خواهند شد.

خواندن 591 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397 09:47
محتوای بیشتر در این بخش: « سرمایه گذاری مسکن در شرایط کنونی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.