شرافت شغلی در کسب و کار

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

"شرافت شغلی"

اصولا در هر حرفه ای خصوصا مشاغل خدماتی و در اینجا موضوع خدمات ساختمانی، یک" تصور غلط" وجود دارد که با هر قیمتی می شود به ارائه خدمات پرداخت. و حدی برای حداقل قیمت قائل نیستند. این حداقل قیمت گاه به مرز " ورشکستگی" و " سود صفر " می رسد.که نقطه پایانی است بر فعالیت یک صنف !

شرافت شغلی

درست است که معمولا این میزان عرضه و تقاضاست که تعیین کننده قیمت یک خدمات است. لکن تعریف یک حرفه این است که اصولا سود ده بوده و این سود دهی در حدی باشد که کارمندان و اعضای شاغل در آن بخش معیشت و رفاه متناسب داشته باشند.

حد رقابت و کف قیمت در خدمات مهندسی امری بسیار مهم است که لازمه بقا و دوام و هر صنفی است. این حد رقابت می بایست به " حد شرافت شغلی " ارتقا پیدا کند. حد شرافت شغلی آنجاست که یک شغل توجیه اقتصادی داشته و یک بازه سود مناسب برای تمام اعضا داشته باشد.

نگاه کوتاه نظرانه آنجاست عده ای با فکر خود برتر بینی، ترس از گرسنگی یا بیکاری، منفعت طلبی فردی و ضمن کاهش تعرفه،  به جذب کار و مشتری بیشتر رو میبرند. حال انکه اگر قرار باشد " همه این طور فکر کنند، قیمت ها تا " حد ورشکستگی " و "سود صفر" تنزل یافته و همه دچار خسران خواهند شد.

روی آوردن به "رقابت مثبت " بهتر از "رقابت منفی" است که موجب ضرر به کل مجموعه می شود. "رقابت منفی" یعنی کاهش قیمت به منظور جذب مشتری و "رقابت مثبت" یعنی "حفظ قیمت" به منظور "درآمد بیشتر" نه فقط برای خود که برای یک صنف.

اصولا در هر صنفی پایبندی به "حد شرافت شغلی " امری مهم و اجتناب ناپذیر است. اجرایی شدن این امر به دو عامل فرهنگی و عامل کنترلی از سوی خود صنف وابسته است. یعنی خود صنف به اعضا کنترل داشته و با انها بر سر قیمت توافق کند.

- شرافت شغلی  یعنی نگاه به جمع و پرهیز از نگاه فردی.

- شرافت شغلی یعنی در نظر گرفتن بازه سود دهی و عدم ارائه خدمات خارج از تعرفه مورد توافق کل صنف به هر قیمتی.

- شرافت شغلی یعنی احترام به صنف خود و همکاران.

خواندن 273 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.