ازمایش نفوذ استاندارد(SPT)
شنبه, 11 -2667 07:01

آزمایش کشش میلگرد

نوشته شده توسط
به منظور ارزیابی میلگرد مورد استفاده در سازه های بتن ارمه لازم است تا مقاومت کششی ان در استانه تسلیم و آستانه گسیختگی مورد ارزیابی قرار گیرد. روش کار در آزمایش کشش به این صورت است که 5 نمونه میلگرد 50 سانتی متری هریک مورد درون دستگاه قرار گرفته و توسط فک های دستگاه مورد کشش قرار میگیرد با توجه به مقاومت های ثبت شده به راحتی می توان نوع میلگرد را تشخیص داد. از دیگر پارامتر های مهم برای میلگرد شکل پذیری ان است که از طریق ازدیاد طول نسبی مجاز مورد ارزیابی قرار میگیرد. همجنین تاب خمشی میلگرد نیز به وسیله ازمایش قابل ارزیابی است. آزمایش کشش میلگرد >>> 44855985 -021

- بازسازی ساختمان ،سقف تا کف 09121491926

- تعمیرات کلی و جزئی داخلی ساختمان

- برق، شیرالات و تاسیسات

- سرویس انواع کولر

- سقف کاذب و کف

- قفسه پیش ساخته

دوشنبه, 29 آبان 1396 12:49

ترس از گرسنگی و بیکاری

نوشته شده توسط

ترس از گرسنگی و بیکاری :

 یک مشکل فرهنگی که در برخی جوامع بروز پیدا میکند. خصوصا در جوامع کمتر توسعه یافته، بحث ترس از گرسنگی و ترس از بیکاری است. چیزی که می تواند روی زندگی فردی و احتماعی شخص اثر منفی بگذارد. ریشه های این ترس می تواند در گذشته فرد و دیدن شکست خود و یا اطرافیان باشد. موضوعی که در اینجا به آن پرداخته می شود موضوع ترس در کسب و کار است. ترس از ورشکستگی- ترس از درآمد کم و ترس از شکست کسب و کار.

این ترس ها آنجا رخ می نماید که بعد اجتماعی پیدا کرده  اگر به اصناف رسوخ پیدا کند، شکست آنها را به دنبال خواهد داشت. اصولا اصنافی که سازمان یافتگی کمتری داشته و اسیر دلالی شده باشند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. هرچه قدر یک شغل و حرفه نظام مند تر باشد افراد شاغل در آن موفق تر و پر درآمد تر خواهند بود. گاهی ترس از بیکاری به سراغ تک تک نفرات صنف می آید و این زمانی بروز میکندکه اعضا ارتباط موثری با هم نداشته و دچار تک روی می شوند. صرفا به منفعت خود فکر میکنندو خبر های دیگر تاثیری در عملکرد آنها ندارد.

فراموش نکنیم سازماندهی هرجه بیشتر مجموعه ها و در نظر گرفتن قید و تعریف تمام آیتم ها می تواند به یک مجموعه نظام مند و پر سود بینجامد. اگر اعضای یک صنف از ترس از گرسنگی رها شوند ضمن تعامل بهتر با یکدیگر می توانند به تعرفه های مناسبی رسیده و ضمن حمایت از یکدیگر و با ایجاد گروه های نظارتی با هم ، کار و حرفه شان را به سمت کیفیت بهتر و درآمد بهتر سوق دهند.

فرض کنید در عصر حجر زندگی میکردیم چیزی که جوامع امروزی را از عصر حج متمایز کرده تمدن است. و تمدن چیزی نیست جز نظم و نظام . ایجاد ساختار، ایجاد سیستم - آموزش- ارتباط -وضع قوانین اجتماعی - وضع قوانین امنیتی و ...

در کسب و کار نیز وضع قوانین و ایاد ساختار و نظم و نظام می تواند تضمین کننده ی بقای صنف باشد.

"شرافت شغلی"

اصولا در هر حرفه ای خصوصا مشاغل خدماتی و در اینجا موضوع خدمات ساختمانی، یک" تصور غلط" وجود دارد که با هر قیمتی می شود به ارائه خدمات پرداخت. و حدی برای حداقل قیمت قائل نیستند. این حداقل قیمت گاه به مرز " ورشکستگی" و " سود صفر " می رسد.که نقطه پایانی است بر فعالیت یک صنف !

شرافت شغلی

درست است که معمولا این میزان عرضه و تقاضاست که تعیین کننده قیمت یک خدمات است. لکن تعریف یک حرفه این است که اصولا سود ده بوده و این سود دهی در حدی باشد که کارمندان و اعضای شاغل در آن بخش معیشت و رفاه متناسب داشته باشند.

حد رقابت و کف قیمت در خدمات مهندسی امری بسیار مهم است که لازمه بقا و دوام و هر صنفی است. این حد رقابت می بایست به " حد شرافت شغلی " ارتقا پیدا کند. حد شرافت شغلی آنجاست که یک شغل توجیه اقتصادی داشته و یک بازه سود مناسب برای تمام اعضا داشته باشد.

نگاه کوتاه نظرانه آنجاست عده ای با فکر خود برتر بینی، ترس از گرسنگی یا بیکاری، منفعت طلبی فردی و ضمن کاهش تعرفه،  به جذب کار و مشتری بیشتر رو میبرند. حال انکه اگر قرار باشد " همه این طور فکر کنند، قیمت ها تا " حد ورشکستگی " و "سود صفر" تنزل یافته و همه دچار خسران خواهند شد.

روی آوردن به "رقابت مثبت " بهتر از "رقابت منفی" است که موجب ضرر به کل مجموعه می شود. "رقابت منفی" یعنی کاهش قیمت به منظور جذب مشتری و "رقابت مثبت" یعنی "حفظ قیمت" به منظور "درآمد بیشتر" نه فقط برای خود که برای یک صنف.

اصولا در هر صنفی پایبندی به "حد شرافت شغلی " امری مهم و اجتناب ناپذیر است. اجرایی شدن این امر به دو عامل فرهنگی و عامل کنترلی از سوی خود صنف وابسته است. یعنی خود صنف به اعضا کنترل داشته و با انها بر سر قیمت توافق کند.

- شرافت شغلی  یعنی نگاه به جمع و پرهیز از نگاه فردی.

- شرافت شغلی یعنی در نظر گرفتن بازه سود دهی و عدم ارائه خدمات خارج از تعرفه مورد توافق کل صنف به هر قیمتی.

- شرافت شغلی یعنی احترام به صنف خود و همکاران.

در صورت نیاز به مصالح ساختمانی در هر یک از مناظق هر تهران با ما تماس بگیرید :   09382339614 

سیمان - گچ - آجر سفال و فشاری - آجر نما - ماسه - شن نخودی و بادامی - سرامیک - سنگ - شیر آلات

پخش مصالح ساختمانی

سقف های وافل مدرن :(waffle slabs)

این نوع از سقف های مجوف به عنوان یک نوع دال دوطرفه از سال 1940 برای سهولت در اجرای  دهانه های بلند ظهور پیدا کرد.که در آن از قالب های وافل که نوعی قالب غیر ماندگار است استفاده میگردد. از منظر معماری قسمت زیرین این سقف به دلیل حفره های منظمی که ایجاد شده مورد توجه معماران می باشد.

سقف وافل
دوشنبه, 29 آبان 1396 12:49

مسئولیت ها در حوادث حین کار

نوشته شده توسط

بروز حوادث حین کار علی رغم تمهیدات مناسب باز هم اجتناب ناپذیر می باشد: در واقع با اقدامات پیشگیرانه از قبیل حفظ ایمنی در محل کار، آموزش مهارت ها ی ایمنی به کارکنان در کاهش احتمال وقوع حوادث نقش به سزایی دارند اما گاهی حادثه رخ می دهد و کارفرما و کارگران می بایست با وظایف و مسئولیت های خود پس از بروز سانحه از قبل آشنایی داشته و تمهیدات لازم را در نظر داشته باشند>

 

از مهم ترین موارد شایان توجه در زمان بروز حوادث مسایل بیمه ای و پرداخت خسارت دیه و مستمری کارکنان و حدود مسولیت های کارفرما می باشند.

بسیاری از کارفرما ها تصور میکنند که با بیمه نمودن کارگران خود با بیمه تامین اجتماعی نگرانی خاصی نباید داشته باشند و در واقع این اقدام را کامل می دانند.

کارفرما ها باید بدانند که " مسئولیت جلوگیری از بروز حوادث و عواقب ناشی از آن اساسا با آنهاست ". به عبارتی هر اتفاقی که در کارگاه رخ دهد در صورت مقصر بودن کارفرما، جبران خسارت کارگران ولو با داشتنن بیمه تامین اجتماعی به عهده کارفرما خواهد بود"

 

اطلاع از موارد قانونی امر بسیار مهمی است که می تواند در مواقع بحران به کمک کارفرما ها بیاید.

اولا بهتر است با یکی از مواد بسیار مهم قانون تامین اجتماعی در زمینه روابط کارگر  کارفرما آشنا شوید.:

"ماده 66 قانون تامین احتماعی":

" در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیما ناشی از رعایت نکردن مقررات و حفاظت فنی و احتیاط لازم و بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشتی از طرف کارفرما و نمایندگان کارفرما پیش آید، این سازمان هزینه های معالجه و غرامات و مستمری و غیره را پرداخت نموده و سپس طبق ماده ۵۰ و ۹۰ این قانون حق خود را از کارفرما مطالبه و دریافت می نماید. "

 

این ماده صراحتا اعلام میدارد که در صورت بروز حادثه و اثبات رعایت نکردن ایمنی از سوی کارفرما ، پرداخت هزینه مستمری و معالجه و غیره تماما به عهده کارفرما خواهد بود. اما تمام ماجرا به همین جا ختم نمی شود و پرداخت خسارت دیه  که خود جنبه کیفری دارد هم به عهده صرفا کارفرماست.

یعنی در صورت بروز حادثه ای که اثبات بی احتیاطی کارفرما محرز شود  پرداخت خسارت دیه و مستمری تماما به عهده کارفرما خواهد بود.

و فقط در صورتی که کارگر مقصر شود مستمری و غیره را سازمان تامین اجتماعی پرداخت میکند اما .....

 

نکته سیار مهم ....

بازهم پرداخت دیه به عهده کارفرما خواهد بود با توجه به وقوع حادثه در محدوده کارگاه .

اما چه زمانی کارفرما می تواند از اتهام عدم رعایت موارد ایمنی و حفاظت فنی تبرئه شود و در واقع چه اقداماتی را بایستی انجام دهد؟

  

دو وظیفه بسبار مهم را می بایست انجام دهد :

1- تامین و تجهییز کارگاه با وسایل حفاظت فردی- تابلوهای آموزشی و هشدار دهنده و نصب تجهیزات ایمنی و بازدارنده .

2- آموزش موارد ایمنی و حفاظت فردی با شرکت دادن کارمندان در دوره های آموزشی معتبر تحت کنترل وزارت کار و امور اجتماعی( ضمن دریافت مدرک معتبر)

در کنار دو مورد فوق یک اقدام مهم دیگر استفاده از "بیمه های مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارگران" است. که با این کمک آن هم می توان در موارد پرداخت دیه آسوده خاطر بود و هم در صورت تکمیل نمودن کلوز مربوط به پرداخت مطالبات سازمان تامین احتماعی ، پرداخت این خسارت ها را در صورت وقوع حادثه به بیمه محول نمود.

دوشنبه, 29 آبان 1396 12:49

مقاومت بتن چقدر باید باشد؟

نوشته شده توسط

مقاومت بتن چقدر باید باشد؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید به نقشه های ساختمان خود مراجعه کنید که در آنجا معوملا مقاومت بتن بر مبنای مقاومت نمونه های استوانه ای ذکر شده است. همچنین بر مبنای انواع بتن از نظر مقاومتی با C20,C25,C30,C35  در نقشه ذکر شده است.به عنوان مثال بتن C25  که رایج تر از بقیه است یعنی مقاومت 28 روزه نمونه استوانه ای استاندارد 15*30 می بایست 25 مگا پاسکال یا اگر تقریبی بگوییم 250 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد. این عدد برای نمونه مکعبی 15*15 باید 300 باشد.برای دستیابی به چنین مقاومتی معمولا کارخانه های بتن می بایست از عیار سیمان 350 کیلوگرم در متر مکعب بتن استفاده نمایند. پس اگر گفته می شود بتن 350 ، معمولا این بتن مقاومت 300 مکعبی و 250 استوانه ای را باید تامین نماید.

از آزمایشگاه خود بخواهید مقاومت نمونه ها را بر مبنای هر دو مقدار مکعبی و استوانه ای ارائه نماید.اگر سیمان تیپ دو باشد مقاومت 28 روزه آن 90 درصد مقاومت نهایی fc خواهد بود. و همچنین مقاومت 7 روزه آن حدود 0.56fc خواهد بود.

برای سیمان تیپ 2 مقاومت 7 روزه حدودا 60 درصدمقاومت 28 روزه خواهد بود. اگر مقاومت مورد نیاز ساختمان شما 300 مکعبی باشد و مقاومت بتن شما برای نمونه 7 روزه کمتر از 60 درصد این مقدار یعنی180 باشد انگاه باید نسبت به جواب 28 روزه حساس باشید چرا که بتن ممکن است جواب لازم را کسب ننماید.

برای مشاهده تاثیر نوع سیمان و سن بتن بر مقاومت بتن جدول زیر را مشاهد نمایید( به نقل از مبحث 9 ام مقررات ملی ساختمان):

دوشنبه, 29 آبان 1396 12:49

تواتر نمونه برداری از بتن

نوشته شده توسط

تواتر نمونه برداری

در صورتی که حجم هر مخلوط بتن بیشتر از 1 متر مکعب باشد، تواتر نمونه برداری به تربیب زیر خواهد بود:

1- برای دال ها و شالوده ها ، یک نمونه برداری از هر 30 متر مکعب حجم بتن یا هر 150 متر مربع سطح بتن ( هرکدام منجر به نمونه برداری بیشتر شود)

2- برای تیرها و کلاف ها ، در صورتی که جدا از قطعات دیگر بتن ریزی شوند، یک نمونه برداری از هر 100 متر طول.

3- برای ستون ها ،یک نمونه برداری از هر 50 متر طول.

تبصره1 - قطع نظر از حجم بتن ریزی ، حداقل یک نمونه برداری از هر رده و از هر نوع بتن در هر روز لازم است.

تبصره 2- قطع نظر از حجم بتن مصرفی در هر ساختمان، حداقل 6 نمونه برداری از هر رده بتن و از هر نوع بتن در کل ساختمان لازم است.

تست بتن +اگر بتن جواب ندهد؟

اگر بتن ریخته شده جواب نداد چه باید کرد؟

"نظریه کارشناس بتن" :

- ابتدا باید بدانیم مقاومت مورد انتظار چقدر است ؟ مثلا فرض کنید  دستیابی به مقاومت 300 برای نمونه مکعبی و 250 برای نمونه استوانه ای مد نظر باشد.

- اگر مقاومت نمونه 7 روزه کمتر از حدود 70 درصد مقاومت 28 روزه مدنظر باشد، اینجا زنگ خطر به صدا در می آید که ممکن است مقاومت 28 روزه حاصل نشود. در چنین مواردی :

اولا آزمایشگاه  می بایست حتما نتیجه 7 روزه های مورد دار را به کارفرما و دستگاه نظارت پروژه اعلام نماید دقیقا در همان روز

ثانیا : کارفرما می بایست ناظر پروژه را در جریان امر قرار دهد.

ثالثا: ناظر پروژه می بایست نتایج را زیر نظر بگیرد.

در صورتی که مقاومت نمونه 28 روزه در محدود 250 تا 300 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد ،..... در این حالت محاسب پروژه با یک آنالیز مجدد می تواند میزان اثر بخشی این کمبود مقاومت را بررسی کرده و در صورت عدم اشکال بلامانع است.

- در صورتی که مقاومت 28 روزه نمونه گرفته شده در محدوده مقاومتی 200 تا 250 باشد،حتما می باست نسبت به در نظر گرفتن طرح مقاوم سازی متناسب با ان مقطع اقدام شود. با هماهنگی مهندس محاسب و یک شرکت مقاوم سازی .

- در صورتی که مقاومت نمونه 28 روزه کمتر از 200 باشد، پس از مغزه گیری و اثبات مقاومت موضوع جهت تخریب در دست بررسی قرار خواهد گرفت و در این موارد با توجه به مقاومت کم نمونه 7 روزه باید حتما از ادامه روند بتن ریزی تا حصول اطمینان و اصلاح مقطع قبلی جلوگیری شود.

ناظران محترم می بایست در برخورد با مقاومت های 7 روزه کمتر از 50 درصد مقاومت نهایی نهایت حساسیت را به خرج داده و از ادامه روند کار جلوگیری نمایند.

گاهی مشاهده شده که با توجه به "عدم حضور ناطر در زمان بتن ریزی و عدم پیگیری حتی نتایج نمونه ها از سوی نظارت و پنهان کاری مجری بتن و یا سازنده بتن" به عنوان مثال سقف اول با وجود کمبود مقاومت اجرا شده و ساختمان به پایان رسیده است.

 یا یا ناظر اساسا در جریان قرار نگرفته یا زمانی در جریان قرار میگیرد که کار از کار گذشته است.

 در این میان ناظران محترم می بایست هشیار باشند که ترجیحا آزمایشگاه مورد تایید خود را که مجموعه فنی آنهارا می شناسند معرفی نمایند تا از تقلب های احتمالی جلوگیری نمایند.

در صورت عدم تامین مقاومت مورد نیاز بتن : روند اجرای عملیات توسط مهندس ناظر/ناظران متوقف و ادامه کار منوط به اظهار نظر مکتوب مهندس محاسب و دستور کار ایشان (با مهر و امضاء) مبنی بر نیاز به تهیه و اجرای طرح تقویت سازه یا تخریب نامناسب یا پذیرش مقاومت بر مبنای ضوابط مقررات ملی ساختمان طبق هماهنگی با مرجع صدور پروانه  و کنترل ساختمان می باشد.

آزمایش بتن +ارزیابی مقاومت بتن

مقاومت بتن باید چقدر باشد؟

اگر بتن با عیار بیشتر ریختیم خیالمان راحت باشد؟

صفحه1 از4